Kategorie
Covid-19

Ilu Polaków wykonało już testy na covid-19? Statystyki

Czwartego marca minął rok od wykrycia pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce. W ciągu tego czasu covid-19 stał się częścią naszego życia i głównym tematem codziennych informacji. Jak przedstawia się sytuacja w liczbach? Jak wyglądają realia pandemii w Polsce?

Liczba przypadków zachorowań na koronawirusa 

Do dnia dwudziestego piątego marca, czyli po roku i trzech tygodniach od wykrycia pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce, liczba osób z pozytywnym wynikiem testu wynosi ponad dwa miliony i sto pięćdziesiąt tysięcy (dokładnie 2 154 821). Oznacza to, że zachorowało już prawie sześć procent mieszkańców Rzeczpospolitej. Spośród tej grupy wyzdrowiało ponad półtora miliona osób (dokładnie 1 722 856), a prawie czterysta tysięcy (381 168) nadal pozostaje chorych. Liczba osób zmarłych w wyniku zakażenia wirusem covid-19 przekroczyła pięćdziesiąt tysięcy (50 797), z czego wynika, że śmiertelność covid-19 w Polsce oscyluje w okolicach dwóch procent

Testowanie chorych na covid-19 w Polsce 

Na ten moment wykonano w Polsce ponad jedenaście i pół miliona testów (11 503 034). Przetestowanych osób jest mniej niż przeprowadzonych testów, liczba ta wynosi bowiem 11 190 985. Jest to oczywiście jak najbardziej naturalna kolej rzeczy spowodowana koniecznością ponownego bądź nawet wielokrotnego testowania chociażby tych osób, które przeszły zakażenie, tak zwanych ozdrowieńców. Dwudziestego piątego marca Ministerstwo Zdrowia podało, że w ciągu ostatniej doby wykonano ponad sto dwa tysiące testów na obecność wirusa covid-19, co daje wartość najwyższą od początku pandemii. Niestety w liczbie wykonanych testów na milion mieszkańców Polska nadal nie wypada najlepiej, pozostając w tyle za takimi krajami Europy, jak Wielka Brytania, Czechy, Belgia, Francja czy też Słowacja i Rumunia. 

Trzecia fala pandemii 

Na konferencji prasowej z dwudziestego piątego marca premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili najnowsze dane związane z trzecią falą pandemii koronawirusa w Polsce. Wynika z nich, że w ciągu ostatniej doby odnotowano najwyższy przyrost zakażeń od początku trwania kryzysu wywołanego przez covid-19 w ilości trzydziestu czterech tysięcy nowych zakażeń. Jest to o prawie siedem tysięcy więcej niż w szczycie drugiej fali na początku listopada. W tym dniu odnotowano również pięćset dwadzieścia zgonów, z czego czterysta trzynaście w wyniku chorób współwystępujących. Piętnaście tysięcy osób uznano w tym czasie za ozdrowiałe. 

Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce 

Do dnia dwudziestego piątego marca wykonano w Polsce ponad pięć milionów szczepień (5 381 726), z czego 3 524 209 pierwszą dawką i 1 857 517 dawką drugą. Jako pierwsi zaszczepieni zostali pracownicy służby zdrowia włącznie z personelem pomocniczym i administracyjnym oraz pracownicy ośrodków pomocy społecznej. W następnej kolejności do szczepienia kwalifikowały się: 

  • osoby powyżej sześćdziesiątego roku życia,
  • służby mundurowe
  • nauczyciele 
  • pensjonariusze domów pomocy społecznej i innych miejsc stacjonarnego pobytu. 

Kolejny etap szczepień obejmuje osoby poniżej sześćdziesiątego roku życia z chorobami przewlekłymi lub w trakcie leczenia oraz osoby zapewniające funkcjonowanie państwa i narażone na zakażenie poprzez liczne kontakty społeczne. 

Szacunki na przyszłość

Według licznych ekspertów pokonanie pandemii koronawirusa jest możliwe dopiero po osiągnięciu odporności populacyjnej. Aby osiągnąć ten stan w Polsce powinno zostać zaszczepionych około siedemdziesięciu procent obywateli. Na ten moment są to tylko cztery procent zaszczepionych obiema dawkami szczepionki.