Kategorie
Ochrona zdrowia

Co dają rękawice lateksowe w ochronie przed wirusami

Ryzyko kontaktu z koronawirusem jest największe tam, gdzie niemożliwe jest zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego oraz higieny, a więc np. w komunikacji miejskiej, sklepach, urzędach czy galeriach handlowych. Ze względu na ogromną ilość powierzchni, z którymi będziemy mieć styczność wsiadając do windy, podtrzymując się w autobusie czy robiąc zakupy w sklepie, regularne dezynfekowanie rąk i unikanie za wszelką cenę kontaktu dłoni z twarzą jest niezbędne.

Wartościowym środkiem ochronnym przed wirusami są jednak również rękawice lateksowe, dzięki którym stworzysz ochronną barierę pomiędzy różnymi powierzchniami a swoimi dłońmi. Czy faktycznie zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa? 

Rękawice lateksowe w ochronie przed wirusami

Lateksowe rękawice jednorazowe są najpopularniejszym środkiem ochrony osobistej wykorzystywanym zarówno przez osoby chcące zabezpieczyć się przed wirusami w przestrzeni publicznej (np. podczas jazdy autobusem czy zakupów w sklepie), jak i przez osoby ze środowiska medycznego – lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów, a nawet kosmetyczki czy tatuatorów. Niewątpliwą zaletą rękawic lateksowych jest zapewnienie wysokiego poziomu ochrony bez nadmiernego ograniczania ruchów dłoni.

Rękawice lateksowe wykonane są z lekkiego i elastycznego kauczuku, przez co umożliwiają łatwe chwytanie przedmiotów, stanowią skuteczną barierę pomiędzy skórą dłoni a wirusami i bakteriami znajdującymi się na różnych powierzchniach, ale ze względu na cienką warstwę kauczuku nie gwarantują ochrony przed przecięciami czy substancjami chemicznymi. Rękawiczki lateksowe wykorzystywane do ochrony przed bakteriami i wirusami należy traktować jako rękawiczki jednorazowe

Rękawice lateksowe noszone w ramach ochrony przed wirusami nie działają antybakteryjnie i wirusobójczo – ich zadaniem jest jedynie stworzenie warstwy ochronnej pomiędzy Twoją dłonią a różnymi powierzchniami, na których może znajdować się wiele bakterii i wirusów. Bazując na przykładzie zakupów w sklepie, jeśli każdy klient skorzysta z rękawiczek jednorazowych (nawet tych foliowych), stojące na półkach produkty, świeże owoce, warzywa czy koszyki zakupowe nie będą miały bezpośredniego kontaktu z dłońmi mogącymi przenosić różnego rodzaju bakterie i wirusy. Jako kupujący nie będziemy mieć jednocześnie kontaktu z produktami, które wcześniej mogły być dotykane przez osoby zarażone koronawirusem. Rękawiczki lateksowe służą jako metoda zwiększenia higieny i bezpieczeństwa przed wirusami i bakteriami, choć oczywiście w żaden sposób bakterii nie eliminują. 

rękawice latekstowe chronią przed koronawirusem

Jak wybierać rękawice lateksowe? 

Jeśli chcesz korzystać z rękawic jednorazowych dla wzmocnienia ochrony przed koronawirusem i zwiększyć poziom własnej higieny oraz bezpieczeństwa, pamiętaj by wybierać jedynie rękawice posiadające symbol CE oraz spełniające normę EN 455. Ciekawym oznaczeniem, które warto sprawdzać na opakowaniach rękawic lateksowych i jednorazowych jest AQL – wskaźnik określający ilość mikroskopijnych otworów w materiale, z jakiego zostały wykonane rękawice. Im niższy, tym większe bezpieczeństwo i poziom ochrony przed wirusami i bakteriami. 

Wybierając rękawice lateksowe czy jakiekolwiek rękawice jednorazowe należy pamiętać, że ich rozmiar nie pozostaje bez znaczenia i źle dopasowane mogą nie zapewnić takiej ochrony, jakiej oczekujesz. Jeśli wybierzesz zbyt małą parę, naciągnięty lateks będzie miał większe szanse pękania (czy to podczas noszenia, czy już przy zakładaniu), a dodatkowo jego rozciągnięta struktura nie będzie tak szczelna, jak w przypadku dobrze dopasowanych rękawic. Jeśli para będzie zbyt luźna, ich noszenie nie będzie wygodne. 

Na jakość gwarantowanej ochrony i bezpieczeństwa nie wpływa fakt, czy rękawice są od wewnątrz pokryte specjalnym pudrem czy też nie. Wersję pudrową zwykle nieco łatwiej założyć i zdjąć, ale wiele osób preferuje rękawice lateksowe bez pudru aby nie wysuszać dodatkowo wrażliwej skóry dłoni. Jeśli masz uczulenie na lateks, ale w dalszym ciągu chcesz korzystać z dodatkowej ochrony przed kontaktem z wirusami, dobrym pomysłem będą rękawiczki jednorazowe winylowe lub nitrylowe, a w ostateczności także rękawiczki foliowe. Choć te ostanie nie są najwygodniejsze i nie przylegają dobrze do dłoni, w trakcie zakupów w sklepie czy przejazdu autobusem zapewnią podstawową ochronę przed bezpośrednim kontaktem z powierzchniami, na których mogą znajdować się wirusy lub bakterie. 

Uwaga: bez względu na to jaki rodzaj rękawic jednorazowych stosujesz, dobrą praktyką jest by po ich zdjęciu zdezynfekować dłonie, a w samych rękawicach mających kontakt z różnymi powierzchniami nie korzystać z telefonu komórkowego i własnych przyborów codziennego użytku nie poddawanych regularnej dezynfekcji.